Budowa chodnika na odcinku Zabłudów - cmentarz w Kucharówce

W dniu 20.12.2023 r. Gmina Zabłudów podpisała umowę o dofinansowanie zadania pn. „Poprawa bezpieczeństwa niechronionych użytkowników ruchu w Gminie Zabłudów” realizowanego w ramach „Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg”.

pobrane.jpg

Rozpoczęcie prac przewidzianych do wykonania w ramach projektu nastąpiło 30.11.2023 r. a głównym wykonawcą zadania jest SOLIDMAT Mateusz Regucki.

 

Całkowita wartość zadania wyniesie 1 065 672,00 zł z czego dofinansowanie wyniesie 605 129,92 zł.

 Prace związane będą z budową chodnika mającego na celu bezpieczne przeprowadzenie pieszych z Zabłudowa w stronę cmentarza, sklepu spożywczego, terenów inwestycyjnych, istniejących przystanków autobusowych. Odcinek ten uczęszczany jest przez pieszych regularnie, a ilość osób z niego korzystających ciągle rośnie.

Obecnie trwa opracowanie dokumentacji projektowej, która zakłada wykonanie chodnika z kostki betonowej brukowej. Ponadto wykonane zostaną dwa przejścia dla pieszych umożliwiające bezpieczne poruszanie się pieszych. Pierwsze z tych przejść zlokalizowane będzie na drodze gminnej nr 106863B, zaś drugie na działce 15/9 - droga, która w najbliższym czasie uzyska status drogi publicznej. Przy przejściach dla pieszych umieszczona zostanie specjalna nawierzchnia umożliwiające bezpieczne poruszanie się osób z niepełnosprawnościami.

Piesi są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, ponieważ nie są chronieni jakimikolwiek osobistymi środkami technicznymi, a w kontakcie z jadącym samochodem najczęściej nie mają szans na przeżycie. Tym bardziej jest to istotne, ze piesi poruszający się poboczami na odcinku DK19 pomiędzy Zabłudowem a cmentarzem parafialnym poruszają się poboczem, o szerokości PONIŻEJ 0,5 m, a w niektórych odcinkach nawet pasem jezdni. Wykonanie chodnika umożliwiającego bezpieczne poruszanie się niechronionych użytkowników ruchu jest w tym przypadku tym bardziej istotne z uwagi na bardzo wysokie natężenie ruchu na tym odcinku nie tylko pojazdów osobowych ale w szczególności samochodów ciężarowych, poruszających się w kierunku przejść granicznych. Budowa nowego chodnika w znacznym stopniu przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, co jest tym bardziej ważne o okresie jesienno-zimowym, gdy szybciej zapada zmrok a nawierzchnia drogi / pobocza są wyjątkowo niebezpieczne.

 

Ilustracja do artykułu znaki_strona_www.png

niedziela, 23 czerwca 2024

imieniny: Wandy, Zenona

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 195

Powrót na początek strony