Tężnia solankowa w Krynickich

Serdecznie zapraszamy Wszystkich Mieszkańców Gminy Zabłudów do korzystania z tężni solankowej w Krynickich, przy ŚDS.

IMG_20240421_203731064.jpg

PROW 2020.jpg

Inicjatywa budowy tężni na teranie Naszej Gminy powstała w czasach pandemii koronawirusa.

Celem przedsięwzięcia było stworzenie miejsca, w którym Mieszkańcy, jak również Goście, Naszej Gminy będą mogli zatrzymać się na chwilę w zaciszu przyrody i skorzystać z prozdrowotnych korzyści, jakie niesie za sobą wdychanie cząstek aerozolu wytwarzanego przez tężnie.

Wybór miejsca był podyktowany w dużej mierze możliwością pozyskania środków zewnętrznych, które były dedykowane dla obszarów wiejskich, a także możliwością zlokalizowania tężni w miejscu zacisznym, położonym blisko natury i jak najdalej od zgiełku codzienności.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu ze środków zewnętrznych w ramach: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

(M.K)

Tężnia solankowa to innowacyjne rozwiązanie na terenie Gminy Zabłudów. Dzięki wytworzeniu specjalnego mikroklimatu, przyczyni się do profilaktyki schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia, alergii i ogólnej poprawy samopoczucia. Wybudowana w ramach projektu tężnia w Krynickich stanie się miejscem wypoczynku i spotkań. Będzie oazą zdrowia i relaksu, a właściwości lecznicze wpłyną na lepsze samopoczucie, kondycję i poprawę zdrowia odwiedzających, w szczególności tych zmagających się z przewlekłymi chorobami górnych dróg oddechowych i osób z alergiami. Tężnie solankowe doskonale oczyszczają płuca z zanieczyszczeń i wzmacniają odporność na infekcje górnych dróg oddechowych. Kuracje solankowe są bardzo skuteczne w leczeniu astmy oskrzelowej zarówno u dzieci jak i dorosłych. Ogólnodostępny dostęp do tych kuracji umożliwi poprawę zdrowia dla wszystkich, którzy tego potrzebują bez konieczności ponoszenia zbędnych kosztów np. wyjazdów do uzdrowisk. Miejsce przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Krynickich stanie się popularnym miejscem relaksu i poprawy zdrowia przez terapię wziewną, co przyczyni się również do promocji Gminy Zabłudów.

Więcej informacji na stronie: https://umzabludow.wrotapodlasia.pl/pl/realizowane_projekty/program-odnowy-wsi/budowa-tezni-solankowej-w-krynickich.html 

niedziela, 23 czerwca 2024

imieniny: Wandy, Zenona

Powrót na początek strony