Powstanie Klub Seniora w Zabłudowie

Planowany termin realizacji prac adaptacyjnych oraz wyposażenie w niezbędny sprzęt pomieszczeń przeznaczonych do realizacji tego zadania to grudzień 2024 roku. Nabór uczestników do klubu Senior + rozpocznie się od stycznia 2025 roku

pobrane.png

W dniu 22 marca 2024 MRPiPS w Warszawie przyznało Gminie Zabłudów dotacje w wysokości 170.000 zł na realizacje projektu opracowanego i złożonego przez Kierownika MOPS w Zabłudowie na utworzenie nowych struktur pomocy społecznej skierowanych do mieszkańców nasze gminy w wieku senioralnym. Szacunkowy koszt realizacji projektu to 250.000 zł

Powstające struktury Klubu Seniora w ramach Programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021–2025, edycja 2024 mieścić się będą w siedzibie MOPS w Zabłudowie przy ul. A Mickiewicza 5.

Co można będzie robić w Klubie Seniora+: Wycieczki po Polsce i za granicę, różnorodne ćwiczenia sportowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty, gotowanie, rehabilitacja ruchowa, nawiązywanie nowych znajomości, a przede wszystkim wspólne spędzanie wolnego czasu.

Zapisanie się do klub seniora to zdecydowanie opcja, którą powinny rozważyć osoby starsze, które szukają sposobów na kreatywne i owocne spędzanie nadmiaru czasu wolnego. Jedyne kryterium to ukończone 60 lat dla pań i 65 dla panów. Liczba miejsc 14 uczestników, zajęcia minimum 3x w tygodniu (20 godzin). Co daje klub seniora?

  1. Klub seniora to sposób na aktywne spędzenie czasu. Seniorzy często są kojarzeni ze staruszkami, którzy każdy dzień spędzają tak samo. Jednak wiele osób na emeryturze odczuwa potrzebę prowadzenia aktywnego trybu życia. Taką możliwość stwarzają zajęcia w klubie seniora. Często stanowią one alternatywę dla oglądania seriali czy też powtórek popularnych programów telewizyjnych. W ramach spotkań w klubie seniora mogą być prowadzone m.in. zajęcia z jogi, warsztaty z tańca towarzyskiego czy też aerobik. Dzięki temu osoby starsze nie tylko miło spędzają czas, ale również dbają o swoje zdrowie.
  2. Zajęcia rozwijające zainteresowania. Dołączenie do klubu seniora może być sposobem rozwijania pasji. Mitem jest, że osoby starsze nie mają żadnych zainteresowań. Wielu seniorów uwielbia grać w szachy lub karty, szydełkować lub śpiewać. Osoby na emeryturze, które mieszkają same, często mają problemy ze znalezieniem partnera do gry lub kogoś, kto podzielałby ich pasję. W takim przypadku świetną propozycją jest udział w zajęciach w klubie seniora.
  3. W klubie seniora można nawiązać nowe znajomości. Nie da się ukryć, że wiele osób starszych cierpi z powodu samotności. Nawet jeśli co jakiś czas z wizytą do nich wpadną wnuki, to często doskwiera im niedosyt kontaktów społecznych. Klub seniora rozwiązuje ten problem. Regularne spotkania pozwalają nawiązać nowe przyjaźnie i wymienić się doświadczeniami. Spędzanie czasu w gronie rówieśników działa terapeutycznie na osoby w podeszłym wieku, które mieszkają same.
  4. Nowe umiejętności a klub seniora. Kolejną zaletą klubu seniora jest możliwość nabycia nowych umiejętności. Wbrew pozorom wiele osób na emeryturze szuka miejsc, gdzie prowadzone są zajęcia samorozwojowe. Seniorzy często są wykluczani z niektórych sfer życia społecznego ze względu na brak potrzebnych umiejętności. W trakcie spotkań klubu seniora często odbywają się zajęcia z obsługi komputera i aplikacji mobilnych. Prowadzone są także warsztaty dotyczące kwestii cyberprzestępstw, oszustw czy też samoobrony.
  5. Spotkania seniorów sposobem na poprawę humoru. Osoby starsze często czują się niepotrzebne, co może prowadzić do depresji. Dołączenie do klubu seniora pozwala temu zaradzić. Członkowie grupy często podejmują wiele inicjatyw i działań — takich jak wolontariat czy też zbiórka pieniędzy na określony cel — dzięki temu osoby starsze mają poczucie misji.

niedziela, 23 czerwca 2024

imieniny: Wandy, Zenona

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 135

Powrót na początek strony