Dofinansowanie instalacji solarnych i fotowoltaicznych
Gmina Zabłudów otrzymała dofinansowanie, na montaż instalacji solarnych oraz instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi 1,3 mln złotych.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o Grant na sfinansowanie:
- Instalacji hybrydowej – instalacja fotowoltaiczna połączona z instalacją solarną do produkcji energii na potrzeby jednego budynku mieszkalnego.
- Instalacji fotowoltaicznej – (panele PV) przeznaczone do produkcji energii elektrycznej.
- Instalacji solarnej – (kolektory słoneczne) przeznaczone do produkcji energii cieplnej na potrzeby podgrzewania centralnej wody użytkowej.
W ramach projektu na terenie Gminy Zabłudów powstanie minimum:
- 17 instalacji hybrydowych
- 39 instalacji fotowoltaicznych
- 7 instalacji solarnych
Jaki jest poziom dofinansowania?
Maksymalny poziom dofinansowania przyznanego w formie Grantu będzie wynosił nie więcej niż 65 % poniesionych (zapłaconych) kosztów związanych z:
- Zakupem i montażem urządzeń produkujących energię elektryczną z promieniowania słonecznego (instalacja fotowoltaiczna) lub energię cieplną z promieniowania słonecznego (kolektory słoneczne).
- Przyłączeniem instalacji fotowoltaicznej do sieci budynku lub podłączenie instalacji kolektorów słonecznych do istniejącego systemu ciepłowniczego (centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa).
- Zakupem urządzeń oraz oprogramowania służących do zdalnego monitorowania urządzeń produkujących energię z OZE.
- Wykonaniem instalacji odgromowej dotyczącej tylko i wyłącznie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej przed wyładowaniami atmosferycznymi i jego skutkami (kosztem kwalifikowalnym nie może być instalacja odgromowa całego budynku, na którym możliwy jest montaż systemu PV).
- Kosztami przygotowawczymi tj. kosztami dokumentacji technicznej a także dokumentacji kosztorysowej.
Warunki udziału w projekcie
W budynku mieszkalnym, na potrzeby, którego produkowana będzie energia elektryczna i/lub cieplna z mikrointalacji OZE, nie może być prowadzona działalność gospodarcza lub rolna.
Moc instalacji fotowoltaicznej/kolektorów słonecznych będzie dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną/cieplną Grantobiorcy, przy czym maksymalnie nie będzie mogła przekroczyć 5 kWP.
Całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej przez objętą Grantem instalację fotowoltaiczną nie może przekroczyć w rocznym rozliczeniu 120% całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej przez mieszkańca z sieci energetycznej w tym samym okresie rozliczeniowym.
Uwaga! Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z Regulaminem wyboru Grantobiorców i realizacji projektu grantowego.
Termin, miejsce i zasady naboru deklaracji.
Deklaracje przyjmowane będą od dnia 24 maja 2021 do dnia 2 czerwca 2021 r. w kancelarii Urzędu Miejskiego w Zabłudowie.
Deklaracje składane przed i po tym termine nie będą rozpatrywane.
Nabór deklaracji prowadzony będzie w oparciu o dokumenty zgłoszeniowe (w tym rachunki za energię elektryczną) oraz kryteria określone w Regulaminie wyboru Grantobiorców.
Osoby, które złożyły deklarację w naborze rozpoznawczym w 2019 roku otrzymają dodatkowe punkty przy rozpatrywaniu wniosków.
Tekst: Małgorzata Piętka
Redakcja: Joanna Jakoniuk
środa, 30 października 2024
imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda