Wybory samorządowe 2024 r - o czym powinniśmy wiedzieć?

W styczniu opublikowane zostało rozporządzenie premiera w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych 2024. Wiemy, że odbędą się one 7 kwietnia. A o jakich jeszcze ważnych zagadnieniach powinniśmy wiedzieć?

pobrane.png

Wybory samorządowe 2024 - Informacje na BIP Zabłudów


Wraz z nadchodzącymi wyborami samorządowymi rozpoczął się niezwykle pracowity okres dla samorządów, które realizują wiele zadań związanych z tym wydarzeniem. Jest to między innymi zapewnienie ich obsługi, techniczno-materialnych warunków pracy komisji wyborczych oraz wykonanie licznych zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów.

Kogo wybieramy w wyborach samorządowych?

W czasie wyborów samorządowych mieszkańcy zdecydują o tym, kto zostanie ich przedstawicielem w organach jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że w kwietniowym głosowaniu, osoby uprawnione zdecydują w Gminie Zabłudów o składzie:

W wyborach bezpośrednich są wybierani także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin. Na  stanowisko Burmistrza Zabłudowa zgłoszone zostały trzy kandydatury:

  • Pan Łukasz Suchowierskizamieszkały w Folwarkach Małych, wykształcenie wyższe, wiek 32 lata, nie należy do partii politycznej, kandydat zgłoszony przez KWW Mieszkańcy Gminy Zabłudów,
  • Pan Piotr Szotzamieszkały w Zabłudowie, wykształcenie wyższe, wiek 36 lat, nie należy do partii politycznej, kandydat zgłoszony przez KWW Wspólnie Zjednoczeni,
  • obecny burmistrz - Pan Adam Tomanek - zamieszkały w Zabłudowie, wykształcenie wyższe, wiek 58 lat, nie należy do partii politycznej, kandydat zgłoszony przez KWW Jesteśmy z Gminą Zabłudów.

Kto może zagłosować?

W wyborach samorządowych może oddać głos każdy obywatel, który:

  • ma ukończone 18 lat najpóźniej w dniu głosowania
  • na stałe zamieszkuje na obszarze gminy, powiatu, województwa, gdzie działa wybierany organ
  • posiada czynne prawo wyborcze

Gdzie głosujemy?

Podczas wyborów samorządowych głosujemy w miejscu stałego zameldowania. Nie będzie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania.

Informacje o stałych obwodach głosowania: https://bip-umzabludow.wrotapodlasia.pl/resource/file/preview/id.24252 

Czy w wyborach samorządowych można głosować w miejscu, w którym się mieszka, ale nie jest się zameldowanym?

Tak, pod warunkiem, że zaktualizujemy swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można to zrobić, składając odpowiedni wniosek do urzędu gminy właściwego dla adresu stałego zamieszkania. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku zostaniemy uwzględnieni w obwodzie do głosowania właściwym dla adresu stałego zamieszkania. We wniosku, poza danymi identyfikacyjnymi: nazwiskiem, imieniem (imionami), nr PESEL, trzeba złożyć oświadczenie co do adresu zamieszkania.

Sprawdź swoje dane

Jeśli chcesz sprawdzić jakie Twoje dane są gromadzone w CRW oraz jaki numer i adres ma obwodowa komisja wyborcza, w której będziesz głosował, skorzystaj z usługi dostępnej na stronie www.gov.pl.

Ile trwa kadencja jednostek samorządu terytorialnego?

Od 2018 roku radnych gminy, powiatu i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybieramy co pięć lat. Do 2018 r. kadencja organów samorządowych była krótsza – trwała 4 lata.

Radni mogą ubiegać się o reelekcję w każdych kolejnych wyborach. Prezydenci (burmistrzowie i wójtowie miast) są od 2018 r. związani zasadą dwukadencyjności – mogą ubiegać się o reelekcję tylko raz. Przepisy te dotyczą kadencji, które rozpoczęły się w 2018 r., to znaczy, że kadencja 2018-2023 jest pierwszą, która liczy się do maksymalnie dwóch kadencji. Dlatego osoby, które są wójtami, burmistrzami czy prezydentami od wielu kadencji mogą raz jeszcze ubiegać się o ten urząd.

sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 656

Powrót na początek strony