Informacja dotycząca zalegającego śniegu na dachach

W związku z trwającym okresem zimowym apelujemy do mieszkańców o zwracanie uwagi na zagrożenia powodowane przez zalegający na dachach śnieg.

śnieg na dachu.jpg

Szanowni Mieszkańcy!

Śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie jest usuwany regularnie. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. W kwestii tej prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki.

Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu. Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze.

Usuwanie śniegu i lodu spoczywa nie tylko na właścicielach dużych budynków  czy hal przemysłowych  ale również na właścicielach prywatnych domów.

Gdy zauważymy niebezpieczne nawisy, sople lub zalegający śnieg na dachu, nie wahajmy się powiadomić odpowiednich służb, które wyegzekwują od właścicieli, zarządców i administratorów bezpieczne użytkowanie obiektów. Czasem jeden telefon może uratować czyjeś zdrowie lub życie.

niedziela, 25 lutego 2024

imieniny: Wiktora, Cezarego

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 43

Powrót na początek strony