Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Od nowego roku zmieniają się zasady wyrzucania zniszczonych ubrań i butów. Od 1 stycznia tekstylia i obuwie muszą trafiać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów.
W gminie Zabłudów PSZOK mieści się na terenie byłego wysypiska śmieci, przy drodze Zabłudów - Krynickie (dz nr 83 w Zabłudowie).
PSZOK jest czynny we wtorki i soboty w godzinach 10.00 -16.00

Pojemnik z ubraniami. Napis "Od nowego roku zmieniają się zasady wyrzucania zniszczonych ubrań i butów. Do tej pory można je było wrzucać do pojemników na odpady zmieszane, natomiast od 1 stycznia tekstylia muszą trafiać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów"

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Gminy są obowiązane corocznie osiągnąć poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w odpowiedniej wysokości (np. za rok 2024 co najmniej 45% wagowo, za rok 2025 co najmniej 55% wagowo). Poziomy wzrastają nieregularnie o 1, 5 czy 10 punktów procentowych rok do roku.

Dotrzymywanie rosnących z roku na rok poziomów stanowi dla gmin spory problem. Natomiast za nieosiągnięcie wymaganych poziomów, wojewódzki inspektor ochrony środowiska nakłada na gminy kary pieniężne.

Szanowni Mieszkańcy!

W związku ze stale rosnącymi poziomami przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz kosztami odbioru odpadów – apelujemy o właściwa segregację odpadów!

Prawidłowa segregacja “u źródła”, czyli w domu to podstawowy, realny wkład w dbałość o środowisko, przejaw wysokiej kultury i świadomości ekologicznej, a ostatecznie także tańsza opcja pozbywania się odpadów. Segregując właściwie odpady, możemy dać im drugie życie.

Za brak właściwej segregacji gmina może nałożyć na właściciela nieruchomości opłatę podwyższoną stanowiącą trzykrotność stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny. 

Tekstylia i obuwie

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe przepisy zgodne z regulacjami Unii Europejskiej, wprowadzające obowiązek selektywnego zbierania odpadów takich jak tekstylia, odzież i obuwie. Od tego roku osoby, które chcą pozbyć się swoich starych ubrań, nie będą już mogły wrzucać ich do pojemników na odpady zmieszane. Zamiast tego, będą zobowiązane dostarczyć do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), odzież, tekstylia i buty nadające się do użytkowania można również wrzucać do specjalnych  kontenerów zlokalizowanych na terenie gminy – fundacja PCK, Fundacja Podaruj Pomoc.

Kompostowanie odpadów biodegradowalnych

Zagospodarowujmy bioodpady w przydomowych kompostownikach – ograniczy to ilość odpadów przekazywanych do odbioru i zagospodarowania oraz zmniejszy koszty związane z odbiorem i zagospodarowaniem bioodpadów. Powstały kompost z przydomowych kompostowników można wykorzystać do użyźniania gleby w ogrodach, natomiast masę bioodpadów zagospodarowanych w przydomowych kompostownikach gmina możne wykorzystać do osiągnięcia niezbędnych poziomów recyklingu.

Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi  kompostujący bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym mogą skorzystać ze zwolnienia w części z opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami  komunalnymi.

Starajmy się w każdym gospodarstwie domowym ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów.

Obowiązek składania deklaracji o wysokości opłaty z tytułu zagospodarowania odpadów komunalnych

Rzetelnie wywiązujmy się z obowiązku składania deklaracji: tej pierwszej –w terminie 14 dni od zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca; oraz kolejnych – w przypadku zmiany danych do określenia opłaty, nie tylko gdy zmniejsza się liczba osób zamieszkałych na danej nieruchomości ale również wówczas, gdy mieszkańców przybywa.

Właściciele nieruchomości, którzy przebywają na terenie Gminy Zabłudów w wybranych miesiącach (zazwyczaj w sezonie wiosenno-letnim) również powinni złożyć deklarację – na określone miesiące w roku.

Każde niezłożenie lub nierzetelne wypełnienie deklaracji powoduje, iż pozostali mieszkańcy są obciążani wyższą stawką opłaty i w rezultacie płacą za tych, którzy nie składają deklaracji lub podają nieprawdziwą ilość osób zamieszkujących nieruchomość.

W razie niezłożenia deklaracji albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, zgodnie z wyżej powołaną ustawą - Wójt określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę dostępne dane właściwe dla wybranej przez radę gminy metody, a w przypadku ich braku - uzasadnione szacunki. Ustawa przewiduje również sankcje karne: Kto wbrew obowiązkowi nie składa deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - podlega karze grzywny.

Więcej informacji o segregowaniu odpadów znajdziesz na stronie

"Zagospodarowanie odpadów komunalnych" https://umzabludow.wrotapodlasia.pl/pl/gospodarka/zagospodarowanie-odpadow-komunalnych.html

 

sobota, 25 stycznia 2025

imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry

Licznik odwiedzin

Odwiedzana: 249

Powrót na początek strony